korr baner 01

Aktualnie mamy dostęp do bezpłatnej naziemnej telewizji analogowej, za pośrednictwem której możemy oglądać program 1, 2 i 3 Telewizji  Polskiej, a także TVN i Polsat. Proces cyfryzacji rozpoczyna się już w listopadzie, a ostateczne wyłączanie sygnału analogowego nastąpi nie później niż 31 lipca 2013r. Po wyłączeniu nadajników analogowych korzystanie z dostępnych programów nadal będzie możliwe, pod warunkiem zaopatrzenia się w odpowiedni dekoder bądź telewizor z wbudowanym tunerem. Dla odbiorców zmiana ta wiąże się z samymi korzyściami. Przede wszystkim bez dodatkowych opłat uiszczanych na rzecz operatora telewizji satelitarnej czy kablowej, będziemy mogli cieszyć się szeroką ofertą programową nadawaną w doskonałej jakości HD. Dodatkowo bezpłatna oferta programowa znacznie się poszerzy, aż do kilkudziesięcu programów:

programy dvb-t

 

Ponadto nadawanie cyfrowe gwarantuje:

  • Lepszą jakość obrazu i dźwięku
  • Możliwość odbioru kanałów w wysokiej rozdzielczości HD (High Definition Television)
  • Nadawanie obrazu w różnych formatach (standardowy 4:3 i panoramiczny 16:9)
  • Równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych i dodatkowych danych, takich jak napisy dialogowe
  • Możliwość odbierania kanałów dotychczas dostępnych jedynie dla abonentów telewizji satelitarnej lub kablowej
  • Dostęp do usług interaktywnych, takich jak wypożyczalnia filmów na żądanie (VoD) czy rozbudowany przewodnik po kanałach
  • Możliwość odbioru przenośnego i ruchomego

Jak przełączyć się na naziemną telewizję cyfrową? 

To właśnie dzięki DVB-T widz będzie mógł wybrać podczas oglądania filmu w telewizji, czy chce obejrzeć materiał z polskim lektorem, czy może woli oryginalną ścieżkę dźwiękową z napisami dialogowymi. Posiadacze zestawów kina domowego z pewnością będą zadowoleni z dźwięku przestrzennego, a właściciele nowoczesnych telewizorów odetchną z ulgą, gdy zobaczą obraz oferowany domyślnie w panoramicznych proporcjach i jakości HD. 

Co, równie istotne pierwsze trzy multipleksy programowe będą dostępne za darmo. Z kolei jednym z najłatwiejszych i najtańszych rozwiązań, aby oglądać telewizję cyfrową DVB-T, jest zakup dekodera.

Jak wybrać dekoder?

Dekoder do obsługi DVB-T musi mieć odpowiednie parametry, aby prawidłowo odbierać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy urządzenie spełnia wszystkie wymogi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji:

  • wizja: obsługa formatu SDTV i HDTV, kodowanego w systemie MPEG-4 (H.264/AVC)
  • fonia: obsługa formatów mono, poprzez stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1, kodowanego w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus)